ACCESS Összesítések

Ha a táblázat egy oszlopán (mezőjén) szeretnénk műveletet végrehajtani, akkor van szükségünk összesítésekre. Ehhez be kell kapcsolnunk az Összesítési lehetőségeket.

ÖSSZESÍTÉSMIKOR HASZNÁLJUK
Group ByCsoportosítskor. Minden érték csak egyszer fog szerepelni
SUMAz adott oszlop összegét számíthatjuk ki
AVGAz adott oszlop átlagát számíthatjuk ki
MINAz oszlopban legkisebb elemet adja meg
MAXAz oszlopban legnagyobb elemet adja meg
COUNTMegszámolja az elemeket
WHEREFeltétel esetén használjuk

A MIN és a MAX függvények “csapdájáról”:

Gyakran esnek az újoncok abba a hibába, hogy a MIN vagy MAX függvényeket összefüggések keresésére használják, rosszul. Például, ha egy adatbázisban tároltuk a belépés évét és a neveket, akkor írassuk ki, hogy ki volt aki a legkorábban lépett be. Összesítéssel válasszuk ki a MIN értéket, és mellé rakjuk a Nev mezőt.

ÉS NEM MŰKÖDIK!

Miért is nem? Rossz az ACCESS?

Nem. Mi működünk rosszul. Olvassuk le a fenti rácsot! Nevenként csoportosítva, írasd ki a legkisebb értéket. Vagyis minden névhez a legkisebbet. De ugye nem ez volt a feladat. Akkor a MIN-t nem is használhatjuk a feladat megoldására? De igen! Listázzuk ki a legkisebbet, mentsük el, ez lesz a segédlekérdezésünk. Egy másik lekérdezésnél pedig hívjuk be a tábla mellé a segédlekérdezésünket, és a feltételünknél mondjuk azt, hogy a belépés éve legyen egyenlő a segédlekérdezés értékével.

VAN MÁS MÓDSZER?

“Leg” típusú lekérdezések

Leg típusú lekérdezéseknél (legnagyobb, legkisebb, legöregebb, stb…), úgy járhatunk el, hogy a kérdéses mező szerint rendezünk, és a visszatérést 1-re állítjuk:

Megjegyzés: A Visszatérésnél be kell írnunk az 1-et. Illetve holtverseny esetén mégsem egy lesz a visszatért érték…